TOMCIO PALUCH

Tel. 793-050-087

Drodzy Rodzice,

od roku 2016 po wszelkie aktualności zapraszamy na TomcioPaluchowego fanpage'a!

fb

pozdrawiamy,
Kadra TomcioPalucha

TAK

ü  Gdy widzisz, że Twoje dziecko się boi, nazwij to uczucie i powiedz, że przyjdziesz po nie, np. "boisz się, że cię porzucę. Zapewniam cię, że po ciebie wrócę"

ü  Opowiadaj o tym, jak będzie w przedszkolu – realistycznie, mów o tym jak będzie wyglądać dzień w przedszkolu, jak będą wyglądać posiłki, zabawa, leżakowanie

ü  Zróbcie plan dnia, w którym uwzględniony będzie pobyt w przedszkolu. Powtarzajcie omawianie go tak często i tak długo, jak tylko dziecko będzie zainteresowane

ü  Buduj pozytywny obraz przedszkola -opowiadaj o tym, jak Ty chodziłeś do przedszkola, ale oszczędź dziecku opowieści o przykrych zdarzeniach. Jeśli widzisz, że dziecko boi się rozstania z tobą, możesz powiedzieć, że Ty także się bałaś/bałeś, ale okazało się, że .... (i tu dobre zakończenie)

ü  Na początku poświęć dziecku więcej czasu i uwagi gdy wraca z przedszkola. Pytaj o różne zdarzenia, ale nie koncentruj się na trudnościach (nie pytaj czy płakało, czy tęskniło itp.)

ü  Zawsze utwierdzaj dziecko w przekonaniu, że po nie przyjdziesz, choćby miało to być powtarzane kilkadziesiąt razy dziennie. Nie stosuj rozbudowanej argumentacji – mów po prostu, że je kochasz i że po nie przyjdziesz. Określ dokładnie kiedy (po obiedzie).

ü  Pozwól dziecku płakać, jeśli tego potrzebuje

ü  Bawcie się w domu w przedszkole. Bądź w tej zabawie dzieckiem, a ono niech będzie rodzicem. Możesz odgrywać te zachowania dziecka, które chcesz wyeliminować (np. bunt) wraz z ich zaprzestaniem (np płakać, ale potem powiedzieć "przecież mama po mnie przyjdzie, a tutaj mam kolegów" i przestać płakać

NIE

û  Nie zaprzeczaj uczuciom dziecka. Nie mów "nie bój się" czy "nie ma się czego bać"

û  Nie ośmieszaj uczuć dziecka i nie mów mu, jak powinno się czuć. Nie mów "jesteś już taki duży, nie powinieneś się bać"

û  Nie ma powodu do niepokoju, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko wraca do zachowań z wcześniejszych etapów życia. Nie ośmieszaj tego. To minie.

û  Nie niepokój się, jeśli Twoje dziecko gorzej znosi poniedziałki i wyjścia do przedszkola po dłuższej nieobecności, nawet, jeśli na co dzień radzi sobie świetnie

û  Nie nagradzaj dziecka zabawką czy słodyczami za to, że dzielnie sobie poradziło. Zamiast tego powiedz mu, że jesteś dumna/y z tego, że jest takie samodzielne. Najlepiej wskaż konkrente zachowania, w których wykazało się samodzielnością

û  Nie strasz dziecka przedszkolem, nawet w żartach ("zobaczysz, pani w przedszkolu nie będzie zwracać uwagi na twoje łzy", "jak to, nie umiesz? W przedszkolu będziesz musiał/a sobie poradzić")

û  Nie podważaj kompetencji nauczyciela w obecności dziecka – ważne jest, aby było przekonane o tym, że jest najlepszą i ukochaną ciocią. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jakości opieki, rozmawiaj o tym z nauczycielem lub dyrektorem, ale tak, by dziecko tego nie słyszało i nie odczuło

û  Nie okazuj dziecku swojego niepokoju.

2d92yqq

Szanowni Rodzice

Pragniemy życzyć Państwu Wszystkiego Najlepszego, aby Święta Bożego Narodzenia upłynęły w atmosferze pełnej miłości i rodzinnego ciepła.

A w związku z mijającym rokiem 2015 dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarowaliście powierzając swoje największe skarby pod naszą opiekę.

W imieniu zespołu Żłobka i Przedszkola Tomcio Paluch,

serdecznie pozdrowienia

Dyrektor

Nadszedł oczekiwany dzień. Dnia 03.12.2015r w Żłobku i Przedszkolu Tomcio Paluch dzieci wspólnie z rodzicami ubierały w swojej sali choinkę. Wszyscy wzięli udział w KONCERCIE ŚWIĄTECZNYM – śpiewaliśmy kolędy, braliśmy udział w zabawach, zapaliliśmy zimne ognie. Przy świątecznych melodiach przystąpiliśmy do ubierania choinki. Początkowo choinka wyglądała skromnie, ale dzieci z pomocą rodziców zmieniły je w piękne, kolorowe drzewka. W tym roku nasze choinki są wyjątkowa, ponieważ dzieci zawieszały na nich przeróżne ozdoby samodzielnie wykonane. No… może z małą pomocą rodziców. Dzieci podchodziły i ubierały choinkę z dużym zaangażowaniem i przejęciem. Końcowy efekt wspólnej pracy był oszałamiający. Ubogie drzewko zmieniło się w różnobarwną Pannę zieloną. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy mogli zjeść coś słodkiego, życząc wszystkim Wesołych Świąt.

Do obejrzenia zdjęć z tego spotkania zapraszamy na Facebooka.

        W dniu 25 listopada wszystkie dzieci z naszego żłobka i przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia.

       Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały Żłobek i Przedszkole Tomcio Paluch. Dzieci wraz z pluszakami spędziły cały dzień na świętowaniu i zabawie.

       Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Dla naszych dzieci miś jest kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Nazwa Teddy, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je ocalić. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”. Zdjęcia znajdują się na Faceoboku - zapraszamy.

Zapraszamy na Facebooka w celu obejrzenia zdjęć z dzisiejszego koncertu Pro Sinfonika.

   

    Zdrowym być - to temat przewodni tygodnia. Każdy przedszkolak już wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową. Były przygotowania: umyliśmy owoce, przybory kuchenne, a także nasze ręce. Kiedy wszystko już było gotowe, przystąpiliśmy do krojenia owoców, mieszania i … degustacji. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie – nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że sami ją przyrządziliśmy? Już planujemy kolejną zdrową i smaczną potrawę. Zdjęcia można zobaczyć na facebooku - zapraszamy.

"Polak Mały!" film o polskich symbolach narodowych dla najmłodszych

Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest...

Zapraszamy do zapoznania się z filmikiem.

https://www.youtube.com/watch?v=FJ83BRqFPBA

źródło: youtube.com

W szare i deszczowe dni też można się świetnie bawić. Dziś rozwijamy umiejętności uczestniczenia zabawach z elementami improwizacji ruchowej. Można też spróbować w domu.

1. Wysłuchanie wiersza J. Kulmowej  pt. „Kiedy pada” (recytacja przy podkładzie muzycznym padającego deszczu)

A kiedy tak pada i pada,
ogromnie jestem rada
i kalosze wkładam bardzo duże,
żeby włazić w największe kałuże,
żeby mąć, miesić błoto rozpryśnięte
i być kaczką
albo okrętem.
A niech spadnie ulewa,
niech roztańczą się drzewa
to pofrunę nad lasem, nad polem
pod czerwonym,
ulubionym
parasolem.

2. Rozmowa z dziećmi nt. wiersza

– Jak jestem ubrana?
– Kiedy tak się ubieramy?

3. Taniec integracyjny „Deszczyk” wyrażamy za pomocą gestów charakter melodii

– pada deszcz ( ruch rąk i palców z góry na dół, oburącz )
– wieje wiatr ( jednoczesny ruch ramion i rąk na prawo i lewo )
– błyskawica ( klaśnięcie w dłonie )
– grzmot ( tupnięcie nogą )
– tęcza ( jednoczesne rozłożenie rąk i ramion od środka na boki )

Dzieci powtarzają gesty

4. Zabawa ruchowa „Deszcz i kałuże” (wyjaśniamy dzieciom reguły zabawy, trzymając w dłoni dużą kostkę do gry. Gdy pokazuje na kostce jedno oczko, dzieci przeskakują przez kałuże; gdy wskazuje dwa oczka, dobierają się w pary i wędrują pod wyobrażonym parasolem. )

5. Zabawa „Dokończ zdanie” ( zachęcamy dzieci do zabawy polegającej na dokończeniu zdania: Kiedy pada deszcz lubię……..

6. Zabawa „Deszcz” ( rozdajemy dzieciom po jednej kartce gazety. Dzieci trzymają ją w jednej ręce, a palcem drugiej stukają, naśladując padający deszcz. Mocne stukanie ma wtórować muzyce głośnej, a słabe cichej. )

7. Taniec z parasolem. ( dzieci tańczą przy „Deszczowej piosence” lub innej )

8. Praca plastyczna „Ozdabiamy parasole”

Miłej zabawy

Przyszła jesień do ogródka

Przyszła Jesień do ogródka. Przywołała Martusię:
- Marchew zbierz, dynię zbierz, jabłka zbierz,
do piwniczki wszystko znieś!

 

Znosi Martusia do piwniczki warzywka, znosi i znosi.
Jeden wóz, drugi wóz 
do wieczora trwał ten zbiór.

 

Wieczorem przyszedł do ogródka szary jeżyk.
Chodził między zagonkami powolutku, powolutku.
- A co zobaczył? sami zobaczcie  

Naszym smakoszom podajemy jadłospis i propozycję dań do przygotowania w domku.

Życzymy udanego gotowania.

Smacznego.

Kliknij by zobaczyć załącznik:

MENU

 

Dobry Teatr „Wesoła Cukierenka”

Proste przedstawienie dostosowane do wieku Najmłodszych Maluszków, zawierające trochę beztroskiej zabawy, humoru, jak również czytelne dla Maluchów puenty.

"Wesoła Cukierenka"
to zabawne opowiadanie o dwóch kuchcikach-cukiernikach, trochę zagubionych w wielkiej cukierni. Cukiernicy nie mogą dać sobie rady ani z upieczeniem pysznych ciasteczek, ani z ozdobieniem ogromnego i słodkiego tortu ….. do pomocy zaproszą Dzieci:) a co z tego wyniknie i czy będzie słodko i pysznie?

Przekonały się dziś o tym Dzieci:)

W galerii pojawiły się nowe zdjęcia.

Dzieci pierwszy raz w tym roku miały zajęcia sportowe. Bardzo się na nie cieszyły. Ćwiczyły nie tylko swoje ciało, ale też podjęły próbę samodzielnego ubierania i rozbierania się na sport. Zadziwiająco dobrze sobie poradziły z tymi zadaniami. Zapraszamy do galerii.

Spotkanie edukacyjne w ramach Programu Profilaktyki Zakażeń Wywołanych Pneumokokami

pneumokoki

Program profilaktyki zakażeń wywołanych pneumokokami wśród dzieci uczęszczających
do miejskich żłobków i placówek wpisanych do rejestru żłobków i klubów dziecięcych funkcjonujących na
terenie miasta Poznania, przebywających w miejskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych
(w wieku od 2 mies. życia do ukończenia 36 mies. życia) oraz wśród dzieci w tym samym wieku,
nie uczęszczających do wyżej wymienionych placówek, zameldowanych na stałe lub czasowo
w Poznaniu.

Okres realizacji: od 1.09.2015 do 31.12.2015 roku.
Realizatorem i koordynatorem przeprowadzenia programu jest CenterMed Poznań sp. z o. o.
z siedzibą przy ul. Św. Marcin 58/64 w Poznaniu.

U W A G A ! ! !

W sobotę 26 września, o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie edukacyjne dla rodziców,
podczas którego Pani dr Elżbieta Maciejewska-Stasiak przybliży zagadnienia związane
z zakażeniami wywołanymi przez pneumokoki.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie CenterMed Poznań, ul. Św. Marcin 58/64,
sala konferencyjna III piętro.

Serdecznie zapraszamy!