Zabawa jest naturalna formą dziecięcej aktywności. Jest źródłem przyjemności i jednocześnie daje możliwość zdobywania nowych umiejętności i kompetencji stanowiąc formę ekspresji emocji.

Pedagogika zabawy poprzez zabawy integracyjne, ruchowe, muzyczne, twórcze tańce, plastykę ciała, gry, pozwala odczuwać zadowolenie i radość, zwiększa poczucie integracji w grupie, zachęca do nawiązania kontaktów i współpracy, pozwala ćwiczyć refleks i spostrzegawczość -  wymagając  skupienia i uwagi, ćwiczy szybkie reakcje na określony sygnał lub znak, a także zwinność i zręczność.

Zabawy odprężające i relaksacyjne wywołują dobry nastrój i wyciszają. Zabawy oparte na zgadywaniu  rozwijają percepcję wzrokową, spostrzegawczość oraz pamięć.

Dużą atrakcją zabaw i elementem wzbudzającym  ożywienie i radość dzieci jest duża kolorowa chusta animacyjna.  W nieoceniony sposób rozbudza dziecięcą wyobraźnię, stając się podczas zabawy kolorową rybacką siecią, balonem, łodzią, falującym jeziorem, wiatrem, tajemniczym barwnym prezentem, wirującym kwiatem, i wszystkim co podpowie wyobraźnia.

Zasady obowiązujące w ramach metody:
- zapewnienie dobrowolności uczestnictwa ( zachęcamy dzieci do zabawy, nie przymuszamy)
- uwzględnienie wszystkich poziomów komunikowania  ( dostosowane do poziomu rozwoju i wieku uczestników)
- uznanie pozytywnych przeżyć jako wartości i unikanie rywalizacji
- posługiwanie się różnorodnymi środkami wyrazu (śpiew, słowa, dźwięki, taniec, gesty, śmieszne miny, podskoki, barwy, i wiele innych)