„Czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką ludzkość sobie wymyśliła”
W. Szymborska

Kontakt z literaturą, bajką oraz  lustracją książkową od najmłodszych lat, ma dobroczynny i nieoceniony wpływ zarówno na rozwój mowy i słownictwa dzieci jak również  wrażliwość i wyobraźnię.

Dziecko tak jak człowiek dorosły przeżywa napięcia i lęki. Odpowiednio dobierane bajki, w przyjazny sposób pomagają dzieciom nazywać odczuwane emocje, określać nowe sytuacje w których się znajdują, a na przykładach bohaterów pokazują jak można sobie z nimi radzić. Bajki budują poczucie wiary we własne siły, wspierają w radzeniu sobie z emocjami, uczą je nazywać oraz pokazują jak można reagować, są również pretekstem do zadawania pytań, robudzając zaciekawienie i kreatywność, mają wartość motywującą.

Bajkoterapia to również sprawdzona metoda relaksacyjna odpowiednio dobrane bajki wyciszają i odprężają redukując napięcie mięśniowe i emocjonalne.